شنبه , ۸ آذر ۱۳۹۹
خانه / کسب و کار / سایر / آیا بدون دانش فنی هم می توان یک استارتاپ موفق، بنیانگذاری کرد؟

آیا بدون دانش فنی هم می توان یک استارتاپ موفق، بنیانگذاری کرد؟

یکی از بیشترین سوال هایی که از ما پرسیده می شود توسط افرادی است که ایده ایی در سر دارند و می خواهد آن را اجرا کنند اما خودشان دانش فنی و مهارت تکنیکی لازم برای ساختن محصول یا خدمات مورد نظر ندارند.

به این افراد بنیانگذاران غیر فنی گفته می شود. و البته همه ما در هر حوزه ایی که مهارت و تخصص داشته باشیم قطعا در ده ها و صدها حوزه دیگر بی سواد قلمداد خواهیم شد. در نتیجه این موضوع ممکن است برای هر کسی پیش بیاید.

واقعیت این است که همه، فنی نیستند. یک واقعیت مهم دیگر این است که ایده های خوب همیشه نزد فنی ها نیست و از آن بامزه تر، همه فنی ها، روش درست ساخت یک محصول یا خدمت را خیلی بلد نیستند.

 

امروزه به دلیل حضور نرم افزار در تمامی حوزه های بازار، اکثر استارتاپ ها به صورت های متفاوتی ربط به نرم افزار پیدا خواهند کرد و در واقع دانش و مهارت تولید نرم افزار (برنامه سازی Programming) و کدنویسی (Coding)  بیش از پیش به عنوان یک مهارت اصلی در یک کسب و کار نوآورانه ی نوپا اهمیت پیدا کرده است.

پرسش دیگری که بسیار پرسیده می شود این است که آیا برای اینکه بتوانم ایده هایم را اجرا کنم و استارتاپ موفق و رو به رشدی داشته باشم، باید کدنویسی یاد بگیرم؟

و پاسخ من همیشه این است که: خیر، برای درک اینکه ایده شما مشتری پیدا خواهد کرد یا نه، به هیچ وجه لزومی به یادگرفتن کدنویسی نیست. برای تولید محصولات یا خدماتتان هم، اگر تا حدی، دیدگاهی نسبت به تولید نرم افزار داشته باشید اگرچه الزامی نیست، اما می تواند به شما کمک کند.

به هر حال، شمایی که در نظر دارید ایده هایتان را پیاده کنید ولی فکر می کنید مهارت فنی آن را ندارید، نباید خیلی نگران باشید و این نگرانی از نداشتن مهارت برنامه نویسی، مانع حرکت شما به سوی اجرای ایده هایتان شود.

 

یکی از مهمترین نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که هرگز بدون بررسی بازار و تایید وجود مشکلی که شما فکر می کنید مردم دارند، دست به ساخت محصول یا سرویس نزنید. اولین کار باید تایید وجود نیاز و تقاضا در میان مردم باشد. اگر جزو آن دسته از آدم هایی هستید که دوست دارند با نظم و ترتیب، و بر اساس ساختارها و چارچوب های موثر جهانی این تایید را انجام دهید، می توانید از چارچوب «Jobs to be Done»  یا به اختصار (JTBD) استفاده کنید.

حتی در مرحله بعد؛ که باید بررسی و تایید انطباق راه حل شما به نسبت نیاز موجود باشد، باز هم نیازی نیست که وارد کدنویسی و برنامه نویسی شوید. راه های مختلفی برای انجام این بررسی و تایید وجود دارد از جمله ساختن کمینه محصول مناسب و کارا (MVP) به روش های غیر فنی یا با نیاز به برنامه نویسی مثلا با استفاده از ایمیل، شبیه سازی به صورت حضوری، بر روی کاغذ و … که اصطلاحا به آن Concierge MVP گفته می شود.

 

چالش‌های پیشِ روی شما:

با این فرض که شما وجود نیاز در بازار را تایید کردید و نمونه اولیه راه حل تان برای رفع آن نیاز را به روش دستی با مشتریان احتمالی بررسی و تایید کردید، حالا وقتش رسیده است که به فکر تولید اولین نسخه های محصول یا سرویس مورد نظرتان باشید و اینجاست که نیازتان به تولید نرم افزار جدی می شود.

معمولا بنیانگذاران غیر فنی، دو راه را در این حالت انتخاب می کنند:

  1.  برونسپاری تولید نرم افزار، سایت، برنامه موبایل و … به شرکت های نرم افزاری یا اشخاص (فریلنسرها)
  2. جذب هم بنیانگذار فنی Technical Co-Founder

از میان این دو، راه دوم بهترین روش ممکن است اگرچه راه اول، اگر به درستی انجام شود هم می تواند کارایی داشته باشد.

تعدادی از استارتاپی ها، راه اول را انتخاب می کنند ولی آن را درست انجام نمی دهند، در ادامه دچار مشکلات و چالش هایی می شوند که حتی می تواند به کل ایده و انگیزه آن ها برای اجرایی کردن آن، ضربه بزند.

 

چالش‌های احتمالی در برونسپاری نادرست:

۱. بالارفتن هزینه و زمان تولید:

اتفاقی که می افتد این است که بنیانگذار استارتاپ، در جستجوی شخص یا شرکتی که بتواند کار طراحی و تولید نرم افزار مورد نظرش را انجام دهید جستجو می کند و با افراد و شرکت های متفاوتی صحبت می کند. که این مصاحبه ها معمولا به نتیجه دلخواه منجر نمی شود چرا که دیدگاه ها متفاوت هستند، شما کارتان را برای خودتان انجام می دهید و برای خودتان زحمت می کشید در نتیجه به جزئیات آن حساس خواهید شد، شرکت یا شخص مجری هم به فکر حساب سود و زیان خودش است و می خواهد در کمترین زمان، پروژه شما را تحویل دهد. قیمت هایی که یک شرکت به شما می دهد قطعا زیاد خواهد بود چرا که هزینه های آن ها به نسبت یک استارتاپ خیلی زیاد است و باید آن هزینه ها را پوشش دهند و سوددهی داشته باشند. حتی گاهی متاسفانه مشاهده شده که مجری، از ناآگاهی فنی افراد سوء استفاده کرده و قیمت هایی غیرواقعی ارائه کرده است.

از طرف دیگر، اگر برونسپاری را به روش درست انجام ندهید، جزئیات و تغییراتی که در مسیر تولید نرم افزار به وجود می آید، زمان زیادی را از شما و آن شرکت یا شخص صرف خواهد کرد و بازه زمانی پروژه را کش می دهد. در نتیجه عملا پس از مدتی، ادامه کار بر روی پروژه شما برای آن شرکت یا شخص، توجیه اقتصادی خود را از دست می دهد.

۲. سوء استفاده از محصول:

یک ریسک دیگر، سوء استفاده از نرم افزار تولید شده و ارائه آن با نامی دیگر است. این بدان معناست که؛ وقتی شخص سومی، نرم افزار شما را تولید می کند، ممکن است وقتی ببیند که کسب و کار شما گرفته، وسوسه شود و با همان کدهایی که نوشته است، نرم افزار، سایت یا اپ موبایل مشابهی را البته با نام دیگر برای خودش یا فرد دیگری، به بازار ارائه کند.
اگرچه یکی از راه های پیشگیری از این کار، نوشتن قرارداد حقوقی محکم و ذکر تعهد به عدم استفاده مجدد از نرم افزار است، اما با توجه به ماهیت نرم افزار، می توان حتی این مورد را با اعمال تغییراتی در کدنویسی و ویژگی های نرم افزار، دور زد!

 

۳ راه حل برای غلبه بر چالش ها:

در وهله اول، همانطور که گفته شد، بهترین راه حل، یافتن یک هم بنیانگذار فنی است که به اندازه شما به ایده تان اعتقاد داشته باشد و بتواند به نسبت و در ازای سهام، بخشی فنی کار را بر عهده بگیرد.
البته یافتن چنین کسی، ممکن است خیلی آسان نباشد. در نتیجه اگر تصمیم دارید بخش فنی را برونسپاری کنید، موارد زیر را باید در نظر بگیرید.

۱. از فرد یا شرکت مورد نظر، شناخت کافی کسب کنید:

پیش از هر چیز، تا می توانید درباره فرد یا شرکت، اطلاعات کسب کنید. بخصوص، با مشتریان قبلی آنان حرف بزنید. نمونه کارهایشان را بررسی کنید و تفکرشان را بسنجید. نقش این فرد یا شرکت، در ادامه راه، بسیار مهمتر از یک توسعه دهنده صرف است. پیشنهادات، نظرات، مهارت های او می تواند حرکت استارتاپ تان را تحت تاثیر قرار دهد.

۲. سهام پیشنهاد دهید:

یکی از موثرترین کارهایی که برای شناخت یک فرد یا شرکت می توانید انجام دهید، پیشنهاد دادن بخشی از سهام به جای بخشی از دستمزد است. به این ترتیب، می توانید میزان اعتماد و اعتقاد او به ایده تان را تا حدی بسنجید. و هم اینکه، او تمام تلاش خود را خواهد کرد که در موفقیت کسب و کار، نقش مثبت داشته باشد. همچنین، هزینه های شما هم در شروع به کار، کمتر خواهد شد.

۳. پروژه را کامل برونسپاری نکنید:

برای حفظ حقوق محصولتان و پیشگیری از سوء استفاده های احتمالی از آن، بهتر است کل محصول یا سرویس را به یک نفر یا یک شرکت، برونسپاری نکنید. برای اینکار، باید تلاش کنید که محصول شما تا حد امکان، ماژولار باشد. در صورت امکان پروژه را به بخش های مشخص و محدود بشکنید، و هر یک یا چند بخش را به یک شخص یا شرکت برونسپاری کنید. یافتن مفصل های درست از پروژه که بتوانید از آن جا ها بشکنید و پس از انجام، نتیجه را به هم متصل کنید تا سیستم جامع و کامل شکل بگیرد بسیار مهم است.

 

خلاصه اینکه:

نیازی نیست شما یک کدنویس حرفه ایی باشید تا ایده های تان را تست کنید. راه های بسیار زیادی وجود دارند که نیاز مشتریان در بازارها را کشف کنید (JTBD) و انطباق راه حل هایتان را با آن نیازها بسنجید (Product Market fit).

در واقع، یادگرفتن برنامه نویسی و طراحی سایت یا تولید برنامه های موبایل، تنها یک بخش از پازل بزرگ کسب و کار شما هستند و حتی اغلب اوقات، آسانترین بخش آن. مهارت های غیر فنی شما هم بخش های مهم و حیاتی آن پازل می باشند.

 منبع: خوشفکری

توصیه شده توسط به‌آموز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *