پنج شنبه , ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
خانه / مهارت های فردی و اجتماعی / موفقیت / تفکر مثبت چطور می تواند زندگی شما را تغییر دهد؟

تفکر مثبت چطور می تواند زندگی شما را تغییر دهد؟

من مدت‌هاست به این موضوع علاقه‌مند شده‌ام که حالات روحی ما چه تاثیری در زندگی شخصی و حرفه‌ای ما دارند.

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که اگر خود را در “موضع پیروزی” یا “موضع قدرت” قرار دهیم به طور قابل‌توجهی می‌توانیم شانس قبولی خود در یک مصاحبه‌ی شغلی را افزایش دهیم. این کار، در واقع کار کوچکی به نظر می‌رسد ولی خواه‌ناخواه تصویری که ما از خودمان در ذهن داریم را خیلی بهبود می‌بخشد. این قضیه از نظر علمی هم تایید شده است. اگر ادراکی که از خودتان دارید را تغییر دهید می‌توانید زندگی‌تان را عوض کنید. اگر بفهمیم چه روش‌هایی می‌توانند تفکر ما در مورد خودمان را تغییر دهند می‌توانیم دستاوردهای زندگی کاری، زندگی عاشقانه، و زندگی اجتماعی خود را به شدت تغییر دهیم. این قضیه ممکن است جادویی به نظر برسد ولی از نظر علمی ثابت شده است.

پس چطور می‌توانید خودپنداره‌ی خود را تغییر دهید؟ از همین الان شروع کنید، برای اینکه بتوانید روش تفکر در مورد خودتان و در نتیجه مسیر زندگی خود را به شدت تغییر دهید، باید این دو کار بزرگ را انجام دهید:‌

۱ . افکاری که در سرتان است را بشناسید.

هر تعامل، گفتگو، فرایند، و تفکر شخصی‌ای که در طول روز اتفاق می‌افتد(چه خوب و چه بد)، به همان‌اندازه که در واقعیت اهمیت دارد ذهنتان را مشغول خواهد کرد. ممکن است با همکار خود در آسانسور باشید، ولی فکرتان جای دیگر باشد. چیزی که مهم است این است که درک شما از وقوع این رویدادها چگونه است. اینجاست که می‌خواهید سعی کنید تغییر ایجاد نمایید.

یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه نگاهتان به دنیا را تغییر دهید این است که از مطالبی استفاده کنید که به شما کمک کنند متفاوت فکر کنید. کتاب‌های خودآموز، انگیزشی، خاطرات الهام‌بخش، و مطالبی از این قبیل، همگی به شما کمک می‌کنند که فکرتان کمی متفاوت‌تر عمل کند و کم‌کم فرایند درونی خود را تغییر دهد. ممکن است لازم نباشد هر چه می‌خوانید را قلبا قبول داشته باشید، فقط کافی است خودتان را در معرض این محتوا و مطالب قرار دهید تا مغز شما متفاوت کار کند.

به همین ترتیب، از مطالب “منفی”‌هم دوری کنید. منظور از مطالب منفی، لزوما مطالب خشونت‌آمیز و … نیست، بلکه به این خاطر می‌گوییم “منفی” که هیچ چیزی را به زندگی شما اضافه نمی‌کنند و شما را در سراشیبی قرار می‌دهند، و اگر در سراشیبی قرار بگیرید دیگر نمی‌توانید رشد کنید. این رشد، یک گام به سوی بهبود خودپنداره‌ی شماست.

940909490578602

۲ . صدای درون خود را تغییر دهید.

اول صبح وقتی دارید آماده می‌شوید یا وقتی در حال پختن شام هستید، یا وقتی شریک زندگی‌تان به خاطر کاری که در خانه انجام نشده است ناراحت است، به نحوه‌ی صحبت با خودتان فکر کنید. بعد از این تجربیات، در مورد نوع زبانی که برای صحبت با خودتان استفاده می‌کنید فکر کنید. آیا از کلمات منفی استفاده کرده و خودتان را سرزنش می‌کنید؟ یا به خودتان می‌گویید دوباره بیشتر تلاش خواهید کرد و کار سختی نیست؟

لحظه‌ای از فکر خود بیرون آمده و به این فکر کنید که اگر همین تجربیات برای یکی از عزیزان شما پیش بیاید چه واکنشی خواهید داشت. فرض کنید این عزیز پیش شما بیاید و داستان کار امروز خود را برایتان تعریف کند و از اتفاقی که برایش افتاده احساس بدی داشته باشد. او خجالت‌زده شده و از القاب و عناوین ناگواری برای خودش استفاده می‌کند. آیا شما به این دوست عزیز خود اجازه می‌دهید این کار را انجام دهد یا پیش او می‌روید و می‌گویید چیز مهمی نیست، هر کسی ممکن است اشتباه کند، رئیست تند برخورد کرده؟

حالا چرا همین کار را برای خودتان انجام نمی‌دهید؟

از این به بعد هر وقت کلمات و افکار منفی به سراغتان آمد سعی کنید یک گام به عقب برگردید،‌ نفس عمیق بکشید، آرام باشید، و به یاد بیاورید که با خودتان مهربان باشید. به خودتان یادآوری کنید که دفعه‌ی بعد بیشتر تلاش خواهید کرد. تمرین کنید خودتان را ببخشید. در این صورت احساس خواهید کرد تصویری که از خود در ذهن دارید بسیار بهبود می‌یابد.
نویسنده:مدیر اینفو
توصیه شده توسط به آموز

همچنین ببینید

۷ عادت مضر که باید از زندگی کاری خود حذف کنید

شاید این جمله را شنیده‌ باشید که «۸۰ درصد از موفقیت‌های شما ناشی از تنها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *