دوشنبه , ۵ آبان ۱۳۹۹
خانه / فناوری / سخت افزار / دستبند جدید هیروکینز به کودکان رفتار درست را آموزش می دهد

دستبند جدید هیروکینز به کودکان رفتار درست را آموزش می دهد

هیروکینز نسل جدیدی از دستبند های اسباب بازی هوشمند است که برای ساده سازی آموزش کودکان و مستحکم کردن پیوندهای خانواده طراحی شده است. یک قهرمان کوچک پلاستیکی بر روی یک بند ساعت نصب شده است و توسط بلوتوث به برنامه ی همراهش در تبلت یا گوشی موبایل وصل شده و با آن کار می کند.


برای شروع، ابتدا این برنامه از کودکان میخواهد بین دو کاراکتر بنام های “الکس ام سی رد” و “دکتر رز” یکی را انتخاب می کنند. سپس در بین تصاویر کارتونی و ماجراهای داستان های تصویری حرکت می کنند و با آن ها بازی می کنند. این داستان ها و تصاویر برای آموزش درس هایی در مورد زندگی روزمره مانند اهمیت بستن کمربند ایمنی یا استفاده از جلیقه در هنگام شنا طراحی شده اند. این وسیله برای کودکان بین ۳ تا ۶ سال طراحی شده است و برای آموزش آن ها بسیار مناسب است.

شروع به کار دستگاه بسیار ساده است. ابتدا برنامه ی متناظر با ساعت را برای اندروید یا iOS دانلود و نصب کنید. سپس بلوتوث تبلت یا گوشی تان را روشن کنید و برنامه را باز کنید. حال دستبند هیروکینز را به دست کودکان ببندید و دکمه ی روی بند را فشار دهید. پس از فشار دادن دکمه، دستبند با تبلت لینک می شود و کودک می تواند بین داستان های ماجراجویانه حرکت کند. 

9b8358273799468386c9d52ce87951db

در نمونه ی اولیه ی این دستگاه تنها سه داستان وجود دارد اما شرکت سازنده که “فناوری های قهرمانان کوچک” نام دارد در حال اضافه کردن محتویات جدید به آن می باشد. به گفته ی مدیر عامل اجرایی این شرکت، تا ماه اکتبر که تعداد کمی از این دستگاه وارد بازار خواهد شد، تعدادی داستان به آن اضافه می شود و افزودن محتویات جدید تا زمان ورود کامل آن به بازار ادامه میابد.

شخصیت الکس ام سی رد که به دست کودک بسته می شود پس از ضربه زدن به صفحه نمایش برای آغاز اولین داستان شروع به صحبت با کودک می کند. این شخصیت خودش را به کودک شما معرفی می کند و نام او را نیز می پرسد. کودکان در این سن اصولا به سرعت ناباوری خود را کنار می گذارند و طبق موارد آزمایش شده نسبت به این شخصیت عکس العمل مثبت نشان می دهند و با او دوست می شوند.

a27888492a2d4baf815ac75b21e4f424

داستان های تعاملی این نرم افزار باعث می شوند یادگیری کودکان با شادی همراه شود. داستان های این وسیله مانند تصاویر انیمیشنی هستند. هر ضربه بر روی صفحه ی نرم افزار برای شما صفحه ی جدیدی را باز می کند و دارای صداها و گاهی اوقات آهنگ های پس زمینه است. شما می توانید متن هایی که در صفحه ها ظاهر می شوند را برای فرزندتان بخوانید. در هنگام بررسی داستان ها، شخصیت روی دست کودک گاها جملاتی می گوید که مربوط به داستان هستند. در داستان اول شخصیت منفی داستان ها بنام Grey و همکارانش یک توپ انرژی را می دزدند اما نمی توانند آن را راه بیندازند. شما و فرزندتان باید با هم انگشت هایتان را روی صفحه بزنید تا آن را به کار بیندازید و شهر قهرمانان را در داستان نجات دهید.

در داستان دوم آقای گری تخته شنای چند شخصیت مثبت داستان را می دزدد و کودک باید این موضوع را به ام سی رد موجود روی دستش اطلاع دهد تا این قهرمان وارد عمل شود و عملیات نجات را آغاز کند. برای این کار کودک باید دست هایش را بهم بزند تا توجه آقای ام سی رد را جلب کند. سپس هنگامی که یک موج بزرگ به سمت یکی از شخصیت داستان می آید، کودک باید از آقای ام سی رد کمک بخواهد. آقای ام سی رد مشکل را برطرف می کند و برای شخصیت های داستان تخته شناهای جدید می آورد.

d1c065e9efb64885b12c7cb939a3797c

داستان آخر بهترین داستان است. در این داستان که بر روی امنیت کودکان در جاده ها تمرکز شده است یک قطره ی آب (از شخصیت های داستان) در خطر تصادف است و نزدیک است که آقای Grey او را با ماشین زیر بگیرد. در این وضعیت ام سی رد وظیفه دارد قطره را نجات بدهد. در این هنگام نیازی به واکنش های سریع کودک و والدینش در بازی می باشد که برای کودکان جالب است. در ادامه ی داستان آقای Grey از بستن کمربند خودداری می کند و خطراتی بزرگ او را تهدید می کنند.

داستان های موجود در این برنامه خیلی پیچیده نیستند اما توضیحات موثری در مورد مسائلی مانند علت بستن کمربند ایمنی در ماشین یا علت استفاده از تخته شنا ارائه می دهند که معمولا پدر و مادر ها در موردشان با کودکان بحث می کنند. ساختار این داستان ها به گونه است که به کودکان کمک می کنند علت کارهایی که باید انجام دهند را سریعتر از وقتی که والدین چند قانون برای اعمال آن ها وضع می کنند متوجه شوند.   

داستان های آینده ای که این برنامه در اختیار کودکان قرار می دهند تمام موضوعات متداول مانند مسواک زدن دندان ها، رفتن به رختخواب، ترس از تنهایی و مواجه با قلدرها را مورد توجه قرار می دهند. دامنه ی مسائل مورد بحث برای کودکان بسیار وسیع است. بعلاوه شرکت سازنده در حال قرار دادن امکان انتخاب در داستان ها می باشد زیرا برخی از مسائلی که کودکان با آن ها مواجه می شوند بیش از یک راه حل دارند و داستان ها با توجه به نحوه ی عکس العمل کودکان نسبت به مسائل، جهت گیری خواهند کرد.

44801dd447f84c2aba1e76b398bb19ba

حال به بررسی بخش تکنیکی این وسیله می پردازیم. بخش اصلی این وسیله دارای طول ۳٫۸۱ ساتنی متر است و ضخامت آن ۱٫۲۷ سانتی متر می باشد. بعلاوه دارای بندی است که می تواند متناسب با مچ کودک تنظیم شود. این دستگاه دارای حسگرهای مجاورتی و حرکتی برای کارکرد بخش هایی از داستان که نیاز به واکنش کودکان دارند می باشد. هیروکینز می تواند دویدن، دست زدن و بالا و پایین پریدن کودک را تشخیص دهد.

شخصیت روی دستبند دارای یک بلندگو است تا بتواند با کودک صحبت کرده و سخنان تکمیل کننده برای داستان ها ارائه دهد. در نسخه ی آخر دستبند هیروکینز نورهای LED نیز تعبیه شده اند. بعلاوه برای ارتقاء این وسیله شرکت سازنده در حال طراحی یک ریل می باشد تا کودکان بتوانند شخصیت روی دستبند را جدا کرده و با آن بازی کنند. در حال حاضر هیروکینز تنها در هنگام لینک شدن به برنامه ی نصب شده بر روی تبلت کارایی بالایی دارد و در غیر این صورت کارهای زیادی انجام نمی دهد. با این حال شرکت تصمیم دارد قابلیت هایی را به آن اضافه کند که وقتی به برنامه وصل نیست هم بتواند با کودک صحبت کند و نسبت به بازی های آن ها واکنش دهد تا اثر آموزه ها تقویت گردد.

شارژ این وسیله برای دو هفته کافی می باشد. این دستبند توسط بلوتوث کم انرژی یا LE به برنامه لینک می شود و در پایین شخصیت قهرمان روی دستبند یک ورودی میکرو یو اس بی وجود دارد که هر کابل شارژر میکرو یو اس بیٍ استاندارد به آن وصل می شود.

این دستبند برای کودکان هیجان انگیز است. دو تن از کودکانی که از آن استفاده کرده اند به تکرار داستان ها تمایل نشان دادند و این نشان دهنده ی کیفیت طراحی دستگاه است. شخصیت های روی دستبند بسیار جذاب هستند. شخصیت های مثبت داستان ها نیز ظاهری دوستانه دارند و دارای رنگ های زیبایی هستند. شخصیت های منفی داستان ها خاکستری رنگ هستند و چهره ی عصبانی دارند. داستان ها به خوبی نقاشی شده اند و ماجراجویی ها نسبتا کوتاه هستند. همچنین داستان ها دارای اجزایی هستند که نیاز به واکنش کودکان دارند تا کودکان را به مشارکت تشویق کنند.

ایده ی طراحی این فناوری که سعی می کند نکات لازم را به کودکان آموزش دهد و خانواده و فرزندان را به هم نزدیک کند بسیار جالب است اما گفتن آن راحت تر از ساختن آن است. اکثر اوقات داستان های واقعی برای کودکان کسل کننده هستند و کودکان به سختی با آن ها ارتباط برقرار می کنند. بنابراین ایجاد تعادل بین آموزش و شادی اصلی مهم است و فوت و فن خاصی دارد. هیروکینز به خوبی این تعادل را برقرار کرده است اما به مشارکت والدین نیز نیاز دارد. والدین باید برنامه را هدایت کنند و متن ها را نیز برای کودکان بخوانند. کودکان نمی توانند به تنهایی از هیروکینز استفاده کنند.

یکی از دلایل کارا بودن هیروکینز این است که شرکت سازنده ی آن با یکی از اساتید علوم شناختی دانشگاه برکلی بنام “آن کونینگهام” همکاری کرده است. خانوم کونینگهام در زمینه ی فناوری های آموزشی فعالیت های زیادی داشته است و با شرکت هایی مانند لیپ فروگ همکاری کرده است. بنابراین تخصص های زیادی در این زمینه دارد. هیروکینز یک اسباب بازی مانند سایر اسباب بازی ها نیست بلکه با هدف کمک به کودکان در مرحله ی رشد و نزدیک کردن والدین و کودکان طراحی شده است.

نمونه های زیادی از این گونه اسباب بازی ها مشاهده شده اند اما هیروکینز بسیار کارا است. کودکانی که نمونه ی اولیه را استفاده کرده اند به آن علاقه نشان داده اند. بعلاوه والدین و کودکان با هم برای کار با آن همکاری می کنند و پدیده ها و بحث های مورد نیاز داستان ها به درستی در پس زمینه ظاهر می شوند.

دستگاه هیروکینز ایده آل نیست اما توانایی های زیادی دارد. برای کودکان کوچکتر، کوتاهی داستان ها نکته ی مثبتی است زیرا مدت زمانی که می توان ذهن آن ها را روی داستان ها متمرکز کرد کوتاه است. در آزمایش نمونه ی اولیه ی هیروکینز یک کودک سه ساله بسیار مشتاق بود که چندین بار داستان ها را تکرار کند اما کودک شش ساله پس از دو بار تکرار، دست از بازی کشد و ترجیح داد با اسباب بازی های دیگرش بازی کند.  

تعاملات دستگاه با کودکان کمی محدود است. دو شخصیت روی دستبند نمی توانند کارکرد بالایی ارائه دهند. هنگامی که در آزمایش نمونه ی اولیه، کودک چندین بار دکمه ی کمربند شخصیت ام سی رد را فشار داد و انتظار داشت که این شخصیت به طریقی واکنش نشان دهد، ام سی رد ساکت باقی ماند. البته مدیر عامل اجرایی شرکت اذعان داشته است که این عدم واکنش نسبت به فشار دادن مکرر دکمه عمدی بوده است زیرا کودکان نباید به رفتار عصبی و فشار دادن دیوانه وار دکمه ها تشویق شوند و همچنین انتظار عکس العمل سریع داشته باشند.

با توجه به نمونه ی اولیه و همچنین برنامه های آینده ی این وسیله، می توان گفت که توانایی های هیروکینز بسیار جالب هستند و از محدودیت های آن بیشتر هستند.

شرکت ایندی گوگو برای جمع سرمایه برای این دستبند از ۱۴ جولای شروع به فعالیت کرده است و هیروکینز با قیمت استثنایی ۵۰ دلار به فروش می رسد. شرکت سازنده امیدوار است که در پیش فروش این دستبند ۲۰ هزار دلار بدست آورد.

برنامه های اندروید و iOS برای این دستبند رایگان هستند و مدیر عامل اجرایی شرکت وعده داده است که تعدادی از داستان ها به رایگان برای برنامه فراهم می شوند تا برنامه ای اساسی فراهم شود که آموزش های لازم برای مرحله ی رشد کودکان سنین ۳ تا ۶ سال را در خود دارد. بعلاوه قسمت های بعدی برنامه، بصورت برنامه های مکمل نرم افزار جاری، قابل خریداری خواهند بود.

ورود رسمی این محصول به بازار در ماه اکتبر صورت می گیرد و برای خرید آن با قیمت ۶۰ دلار می توانید به سایت آمازون مراجعه کنید. احتمالا در تعطیلات این محصول در فروش ویژه قرار خواهد گرفت.

نویسنده: http://kooy.ir

توصیه شده توسط به آموز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *