دوشنبه , ۵ آبان ۱۳۹۹
خانه / فناوری / سایر / پنجره های هوشمند با قابلیت تنظیم، جهت حفظ حریم شخصی و عبور دادن نور

پنجره های هوشمند با قابلیت تنظیم، جهت حفظ حریم شخصی و عبور دادن نور

فرض کنید جهت محرمانه ساختن بیشتر فضای اطراف خود امکان تنظیم تاری پنجره ها را داشته باشید یعنی مشابه همان وضعی که با بهره گیری از پرده کرکره می توان ورود نور را بدرون فضا کم و زیاد کرد. اخیرا مهندسان متوجه فرصت بزرگی شده اند که پنل های شیشه ای دفاتر و منازل بدین منظور در اختیار قرار می دهند. بدین ترتیب، به عنوان مثال اگر بتوان میزان نورعبوری از میان شیشه طی روز را تنظیم کرد، آنگاه اتکا به دستگاه های تهویه هوا که انرژی زیادی را هم مصرف می کنند کمتر خواهد شد.

همین تفکر منتهی به خلق نمونه محصولاتی هوشمند شده که جلوی حرارت بیش از حد فضاهای داخلی را می گیرند و برخی حتی انرژی لازم را برای نور و تهویه ذخیره می سازند. اما بنا به ادعاهای مطرح شده، با بهره گیری از فناوری کِدرسازی جدید می توان کارهایی فراتر از قابلیت های پنجره های هوشمند را انجام داد، یعنی کاربران بر روی میزان روشنایی، درجه حرارت و کدری یا شفافیت پنجره کنترل خواهند داشت. در این راستا، دانشمندان دانشگاه سین سیناتی و محققان هیولت پکارد، مرک و دانشگاه ملی تایوان با همکاری هم پنجره های قابل تنظیمی را ساخته اند. هدف تیم مزبور آن بوده تا نسخه اقتباسی از همان فناوری را که در صفحه نمایش های الکترونیکی  کاغذی به کار رفته است بسازند، به نحوی که سرتاسر قاب پنجره ها را بپوشاند و از نظر قیمت نیز گزاف نباشد. 

e9fa8dba5ff24367a286d275a1c27501

این محصول که سه سال وقت صرف تهیه آن شده است و هم اکنون نیز در مرحله اخذ مجوز ثبت اختراع قرار دارد بنا به ادعای سازندگان ارزان قیمت هم هست. محصول یادشده متشکل از دو زیرلایه شیشه ای است که لایه پلیمری، مجموعه ای از الکترودها و تکه های پلیمری میکرو کپی شده را در میان گرفته اند. در نتیجه، یک پوشش با الگوی لانه زنبوری حاصل می شود که می توان آنرا داخل پنجره های جدید تعبیه کرده یا حتی روی پنجره های موجود به صورت ورقی چسباند.

90ff0e2959be427f91779b6a926b94d1

سایانتیکا موخرجی از دانشگاه سینسیناتی که هدایت تیم تحقیق را به عهده داشته اظهار می دارد “اساسادر این فناوری هر رنگی یک بار مخصوص به خود را دارد.” رنگ های دیگر هم بارهای دیگری دارند و به منظور پراکنده ساختن یا جذب رنگ ها در جهات مختلف از ولتاژ برق استفاده می کنیم. فناوری ای که اساس این ابداع را تشکیل می دهد مشابه همان است که قبلا در صفحات نمایش الکترونیکی استفاده شده بود”.

f7e9b9aefaa14c8b8270c911db0b5968

فرض کنید بشود با تنظیم تاری پنجره ها، همان کاری که پرده کرکره در زمینه تنظیم ورود نور بدرون فضا می کند را انجام داده و فضا را محرمانه تر کنید. یا اینکه بتوانید پنجره را به شکلی تنظیم نمایید که گرما را به فضای سرد داخل و یا مثلا زیرزمین راه بدهد دقیقا همانطور که با استفاده از لامپ های حبابی Hue فیلیپین امکان دارد. به گفته محققان، پنجره قابل تنظیم تمام این امور را یک تنه انجام می دهد. به نحوی که هنگام کدر شدن پنجره ها برای رعایت حریم خصوصی باز هم ۹۰ درصد نور به درون اتاق جریان می یابد.

b506e38019a24b94990ac1e1aac1a0ee

افزون بر این ها تیم سازنده ادعا دارد که همین سیستم را می شود برای دیگر انواع پیکربندی ها، از جمله  کنترل نور مرئی و انتقال حرارت فرو سرخ به صورت همزمان نیز متناسب سازی کرد. از چنین کاربردهایی بخصوص در فصل تابستان می توان برای جلوگیری از گرم شدن خانه استفاده کرد یا مثلا در فصل زمستان تا خانه گرم باقی بماند.

469efe9050df4152a556909098e33af2

 محققان امیدوارند به این روش امکان تنظیم ارزان قیمت پنجره ها فراهم شود و دیگر نیازی به استفاده از کرکره و نورگیرهای مرسوم نباشد.

6452d4b025224a4ca8bb67694592d6de

 تحقیق مزبور در ژورنال Applied Optics به چاپ رسیده است.

 منبع : rayvarz.com
توصیه شده توسط به آموز
 
 
 
 

همچنین ببینید

ترفندها و نکاتی که باید برای جستجو در گوگل بدانید – قسمت دوم

موتور جستجوی گوگل مدت‌ها است که به انتخاب اصلی کاربران در سراسر دنیا تبدیل شده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *